נהניתי מאד לראות ולשמוע השבוע את האנסמבל מופיע במוזיאון תל-אביב בקונצרט המיוחד "קול קורא". התכנית היתה יפה ומגוונת, ומאד לא שגרתית, והביצוע היה יוצא מהכלל. היצירה של שולהוף שסיימה את הערב היתה מלהיבה וסוחפת, וגרמה לקהל לצאת מהאולם עם חיוך.  כל הכבוד למנצח גיא פדר על העבודה הנהדרת שהוא עשה עם האנסמבל בשלוש חזרות בלבד, לסולנים כריסטיאנה פטרסיים בחליל ואלון שריאל במנדולינה, ולמלחין גילעד הוכמן שהיה מיוזמי הפרוייקט, וששתיים מיצירותיו בוצעו בערב הזה.

 

 

תכנית שיש בה שלוש יצירות ישראליות ועוד יצירה של ארוין שולהוף, בדרך כלל נתפסת בעיני הקהל כתוכנית של מוסיקה מודרנית, תכנית המיועדת רק לקהל של מוסיקאים מביני דבר, וכד'. אבל התכנית שאותה ביצע האנסמבל השבוע במוזיאון תל-אביב, שהיתה בדיוק כזו – היתה מגוונת, מהנה, מלהיבה, באורך הנכון ובבלאנס הנכון בין הסגנונות השונים. את התכנית, ולמעשה את הפרוייקט כולו, בנו ויזמו המנצח גיא פדר, המלחין גילעד הוכמן והחלילנית כריסטיאנה פטרסיים. זה פרוייקט שנבנה לציון 50 שנה ליחסי ישראל-גרמניה, והיה בו שילוב של מלחינים גרמנים וישראליים, וכן ארוין שולהוף – מלחין יהודי צ'כי-גרמני שמת במחנה ריכוז בשנת 1942. זו היתה תכנית תובענית מאד, שכל יצירה בה היא שונה – חלק מהיצירות היו להרכב תזמורתי מלא וחלק למיתרים בלבד, חלק עם סולנים (בחליל ובמנדולינה) וחלק ללא, חלק בהרכב מיתרים מלא ויצירה אחת (יצירתו של שולהוף שחתמה את הקונצרט) בוצעה עם הקשתנים המובילים בלבד בנוסף לנשפנים ולנגני כלי-ההקשה. מגוון רחב של תקופות, סגנונות וז'אנרים, ואת כל אלה הכינו נגני האנסמבל עם המנצח גיא פדר בשלוש חזרות בלבד. תענוג היה לשבת באולם של מוזיאון תל-אביב, ולהאזין לנגינת האנסמבל. שתי היצירות של גילעד הוכמן – "קול קורא" (שביצוע הבכורה שלה היה ב2006 בנגינת האנסמבל) ו"נדודים"  למנדולינה ותזמורת מיתרים, כתובות היטב, מתוזמרות היטב ומצלצלות נפלא. היצירה "שיר השירים" של נעם שריף לחליל ותזמורת, כתובה באופי עממי ויש בה מוטיבים מזרחיים. כל שלוש היצירות הישראליות זכו לביצועים מלהיבים ולתשואות נלהבות של הקהל. היצירה שחתמה את הערב – סויטה של שולהוף – כתובה בסגנון ג'אזי, ובה לכל אחד מ18 הנגנים (כולל ארבעה נגני כלי הקשה) ביטוי אישי וקטעי סולו יפים. זו יצירה שיש בה גם הומור ושמחה, והיא זכתה לביצוע מבריק ומלהיב, שבסיומו הקהל קיבל הדרן ויצא מהאולם עם חיוך.

 

20150324_222512

 

לאחר חופשת הפסח האנסמבל ייפגש שוב ביחד עם מקהלות מורן, לקונצרט מיוחד בעין החורש שבו יבצע שוב את יצירתו הנפלאה של חיים פרמונט "ישרא וישמע", עליה כתבתי כאן לא מעט. לאחר העבודה הרבה שהקדשנו לביצועים הראשונים של היצירה בחודש שעבר, יהיה משמח מאד לחזור ליצירה הנהדרת הזו ולהעמיק בה עוד יותר. הנה ביצוע הפרק השלישי מהיצירה – " ביום בו נולדת". הטקסט מופיע על המסך.

 

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=1JmV0mBW2Vc]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

\

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *