עמוק בתוך הפרוייקט האינטנסיבי, המאתגר והמרגש של "מוות ולידה", לקראת הקונצרט שיתקיים ביום חמישי הקרוב בחג המוסיקה הישראלית; ולסיכום השנה החולפת – שלושה ארועים מרגשים במיוחד שהיו לי ולאנסמבל בשנת תשע"ה

חג המוסיקה הישראלית – נכנסים לישורת האחרונה: אמנם כבר פתחנו את העונה בשבוע שעבר בקונצרט לילדים "דירה להשכיר" במסגרת ימי התרבות של מפעל הפיס, אבל הקונצרט במסגרת חג המוסיקה הישראלית, שלקראתו אנחנו עובדים במרץ ובאינטנסיביות כבר זמן ממושך, הוא "קונצרט הערב" הראשון של סולני תל-אביב העונה. זהו קונצרט מרגש במיוחד עבורי, כי יש בו שילוב של פתיחת עונה, תכנית מאתגרת מאד, אנסמבל עם הרבה פנים חדשות וצעירות, מקהלה שיש לי קשר קרוב אליה (קולגיום, המקהלה שהייתי מנהלה המוסיקלי בשנים 2012-2013), וסולנים שהם גם חברים טובים ומוסיקאים נהדרים שאני מאד מעריך ונהנה לעבוד איתם (זמרת הסופרן אינאס מסאלחה, זמרת הסופרן עינת ארונשטיין, הפסנתרן והמלחין נעם סיון והפסנתרן עמית דולברג). השקעתי המון זמן של הכנה ולמידה של כל היצירות בתכנית ("אקטואלי" של נעמה תמיר, "מרחבים" לפסנתר ותזמורת מיתרים של איל אדלר, ו"מוות ולידה" של נעם סיון לשתי זמרות סופרן, פסנתר, מקהלה ותזמורת), ואני מאד נהנה מתהליך העבודה על התכנית. היו לי כמה חזרות עם המקהלה לבד, אחר כך חזרה אחת עם האנסמבל לבד, ושתי חזרות עם כולם ביחד – תזמורת, מקהלה וסולנים. לאחר החג ניפגש לשתי חזרות אחרונות, ואחריהן הקונצרט, שיתקיים ביום חמישי הקרוב, 17.9.2015, בשעה 20:30 באולם רפפורט בחיפה. לשמחתי הרבה כל שלוש היצירות בתכנית, שאת כולן ביצענו בעבר באנסמבל, התחילו כבר ברמה הרבה יותר גבוהה מאשר בפעם הקודמת. זה כמובן טבעי לגמרי – את כל היצירות ביצענו בבכורה עולמית בשנים האחרונות, ועכשיו אנחנו חוזרים אליהן לסיבוב שני (עם אותם הסולנים והמקהלה) כאשר המוסיקה כבר נטמעה בנו, ובמקום להיות עסוקים בללמוד אותה, להבין אותה ואפילו לשרוד את ביצועה, התחלנו את החזרות במצב של היכרות עם המוסיקה שלא היתה קיימת בפעם הראשונה. לכן, גם ההנאה שלי מהחזרות ומתהליך העבודה גדולה, ואני נרגש מאד מכל הפרוייקט. הדברים מתקדמים הרבה יותר מהר, והתוצאה בסך הכל הרבה יותר טובה מאשר בביצועי הבכורה. העובדה שצירפתי לאנסמבל מספר נגנים חדשים צעירים, שחלקם ניגנו תחתיי בעבר במסגרות שונות של תזמורות צעירות, מוסיפה אף היא להתרגשות שלי מהפרוייקט. וכמובן, המפגש החוזר עם נעם סיון שהגיע מניו יורק, אינאס מסאלחה חברתי הטובה שהגיעה מלונדון, ועינת ארונשטיין שהגיעה מבאזל – כולם התקבצו בארץ במיוחד לצורך ביצוע היצירה מוות ולידה. גם ב"פגרה" מהחזרות לכבוד הסופ"ש והחג אני ממשיך ללמוד את היצירות במרץ, ומצפה מאד להמשך החזרות ולקונצרט ביום חמישי.

11986441_10152990225347237_7768711419697016722_n

האנסמבל ומקהלת זמרי קולגיום בחזרה

 

 

 

לסיכום השנה החולפת באנסמבל: היו לנו בשנה הזו כמה פרוייקטים וארועים מרגשים, אך שלושה מביניהם ראויים לציון מיוחד – כל אחד מהם מסמל כיוון שבו האנסמבל דוגל

 

.

IMG-20150121-WA0021

פרוייקט חינוכי בבאר שבע: זה לצד זה ישבו נגני כלי קשת צעירים (בגילאי 10-16) מבאר שבע והסביבה ונגני האנסמבל, וביצעו במשותף בתזמורת מיתרים גדולה רביעיית כלי קשת מוקדמת של מוצרט. זה קרה בקונצרט בקונסרבטוריון באר שבע, כסיכום לפעילות חינוכית של האנסמבל ושלי בקונסרבטוריון. במשך כמה ימי שישי נסענו כמה מנגני האנסמבל ואני לבאר שבע, עבדנו עם הנגנים הצעירים בסקציות ובחזרות תזמורתיות מלאות, הדרכנו אותם, הדגמנו להם, וניסינו להנחיל להם כמה מעקרונות הנגינה בתזמורת קאמרית ונגינת הסגנון הקלאסי. ההתקדמות וההתרגשות של הנגנים הצעירים מתהליך הלמידה והנגינה בצוותא עם נגנים מקצועיים היו שווים את כל שעות הנסיעות שלנו לבאר שבע. זה היה פרוייקט מבורך, מהסוג שהאנסמבל מקיים לעיתים קרובות.

IMG-20150121-WA0029

 

 

ישרא וישמע: יצירתו המרגשת של חיים פרמונט לטקסטים של מיריק שניר זכתה להצלחה גדולה ולביקורות משבחות. היצירה עצמה היא נפלאה ומרגשת, ועצם ביצועה כיצירה מרכזית בקונצרט למנויים (אורך היצירה כשעה ו15 דק') הוא אמירה משמעותית של האנסמבל. יצירה ישראלית לא צריכה להיות "מוחבאת" בין מוצרט לבטהובן. היא יכולה להיות היצירה שלשמה הקהל מגיע לקונצרט. ואכן, אחרי ביצועי הבכורה, הוזמנו לבצע את היצירה שוב, כולל בסיום פסטיבל קול המוסיקה בכפר-בלום, ולפני אולמות מלאים.

11745331_468341926680097_2882061952427390489_n

 

 

קונצרט בסט. פטרסבורג: ללא ספק, אחת הבמות החשובות והמרגשות שעליהן הופענו עד כה. הנסיעה היתה קצרה ואינטנסיבית, אבל התנאים היו מצוינים, האולם מדהים והעיר יפהפיה. הגענו לקונצרט בריכוז ודריכות שיא, והתוצאה היתה מצויינת. זה היה ערב בלתי נשכח מול קהל שמילא את האולם הגדול, מחא כפיים בהתלהבות ודרש הדרנים. האנסמבל נוסע בשנים האחרונות כמעט כל שנה להופעות בחו"ל. הנסיעות הקרובות המתוכננות הן לשוייץ ואחר כך לדרום אמריקה.

10694357_10152338430687237_6030955380819995368_o

 

 

לסיום אני רוצה לאחל לכל חובבי המוסיקה, לקהל המנויים של האנסמבל ולקוראי הבלוג – שנה טובה, שנה מלאה במוסיקה, ביצירה, באהבה, בהגשמה, בהתחלות חדשות, בהצלחות חדשות, ובהרבה הרבה בריאות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *