התפרעות על הבמה באולם הקונצרטים עם בקבוק בירה

 

למי שחושב שמוסיקה קלאסית היא בהכרח ז'אנר "מקובע", "מרובע", עם כללי נימוסים משלו שחייבים לשמור עליהם ובשום פנים ואופן לא לשבור אותם – אני ממליץ לצפות בקטע הוידאו הזה. מי שחושב שמוסיקאים קלאסיים אינם יכולים להתפרע על הבמה, אלא רק לשבת ולנגן מהתוים שעל העמוד – שיצפה בקטע הזה. מי שחושב שאין מקום לדמיון, יצירתיות והפתעות באולם הקונצרטים – הקטע הזה הוא בשבילו. לצערי לא נכחתי בקונצרטים שבהם בוצעה יצירתו של פרסל "המלך ארתור" עם התזמורת הקאמרית הקיבוצית וזמרים סולנים, בניצוחו של שלו עד-אל, אבל ראיתי את הקטע הזה בפייסבוק וזה העלה חיוך גדול על פני. כל הכבוד לנגני התזמורת על התעוזה, השחרור, האומץ לעמוד ולשיר מול הקהל, והקלילות שבה הם מתייחסים למשימה. וכמובן, שאפו גדול למנצח שלו עד-אל על הרעיון המקורי והיצירתיות. כשמדברים על להפתיע את הקהל, על לצאת מהמסגרת, לגרום לקהל לחוויה יוצאת דופן באולם הקונצרטים – מתכוונים, בין היתר, למשהו מהסוג הזה. שאפו.

 

לצפייה לחצו כאן

 

 

פתיחת עונה אינטנסיבית באנסמבל

 

12088589_496851017162521_5467161486396709407_n

 

שבועיים עמוסים בארועים עברו על אנסמבל סולני תל-אביב. בשבוע שעבר עבדנו קשה לקראת קונצרטי פתיחת העונה ע"ש אסתר בלשה, עם הסולנים בשארה הרוני בפסנתר ויובל שפירא בחצוצרה.  היצירה התובענית והמאתגרת בתכנית היתה חמישיית המיתרים בסול מז'ור אופ. 111 של ברהמס בעיבוד שלי לתזמורת מיתרים. באופן טבעי, את מרבית זמן העבודה השקענו ביצירה זו – הן בחזרות תזמורתיות מלאות, הן בעבודה בסקציות, והרבה עבודה אינדיבידואלית שנדרשה מכל נגן ונגן. במהלך החזרות עשיתי כמה שינויים קלים בעיבוד, בהתאם למה ששמעתי. מרבית העבודה הוקדשה להקפדה על אינטונציה ואחידות קבוצתית בכל אחת מהקבוצות, לעבודת אנסמבל, לפרוק הקטעים הפוליפוניים לקבוצות (שתיים או שלוש קבוצות מתוך התזמורת בכל פעם) על מנת לחדד את ההקשבה של הנגנים, ולהקפדה על ניואנסים מוסיקליים. זו היתה עבודה מאד יסודית ומספקת, וזכיתי למעורבות ושיתוף פעולה מירבי מכל הנגנים. ראשי הקבוצות, שהיתה להם משימה תובענית מאד שכללה גם הכנה של קטעי הסולו והכנת החזרות הקבוצתיות והובלתן, עשו עבודה מצויינת (טלי גולדברג ונעם שוס בכינורות, אליאנה לובנברג ואמיר ליברזון בויולות, טליה ארדל בצ'לו). לאחר ימי החזרות התקיימו שלושה קונצרטים – בחיפה, בתל-אביב ובכפר שמריהו. החלק הראשון של כל קונצרט כלל את הסויטה היהודית של מרק לברי ואת הקונצ'רטו לפסנתר וחצוצרה של שוסטקוביץ' – שזכה תמיד לתשואות רמות ולהדרן של בשארה הרוני (שהיה בעצמו תלמיד של אסתר בלשה והקדיש לה בנגינתו פרק מסונטה של ברהמס). ביצוע החמישייה של ברהמס הלך והשתפר מערב לערב, כאשר הקונצרט האחרון, בכפר שמריהו, היה הטוב ביותר.

גם המבקר חגי חיטרון מ"הארץ" פירגן לנו בביקורת אוהדת על הקונצרט, הנה היא:

50023374_14101_141015073053_2

 

הופעה היסטורית כסולן

 

בערב הידידים של האנסמבל, שהתקיים אתמול (16.10) בכפר שמריהו בביתה של אורה הולין (חברת הועד המנהל של האנסמבל), השתתפו אחד עשר מנגניו הצעירים יותר של האנסמבל. קהל הידידים שהגיע היה גדול יותר משציפינו, ונאלצנו להוסיף כיסאות על מנת שיהיה מקום ישיבה לכולם. תכנית הערב כללה יצירות קלאסיות מוכרות, ובהן אריה למיתרים של באך, פרקים מתוך הסרנדה "מוסיקת לילה זעירה" של מוצרט ודיברטימנטו שלו ברה מז'ור, ריקודים רומניים של ברטוק, ריקוד הונגרי של ברהמס, ומיצירות גריג, סיבליוס, אנדרסן וסשה ארגוב. לי אישית זו היתה הפעם הראשונה שהופעתי כסולן בכינור עם האנסמבל – ביצעתי פרק מתוך קונצ'רטו "האביב" של ויולדי. זה היה מהנה מאד עבורי.

 

12112102_907426662684347_2601002738043381361_n

 

האנסמבל ניגן בעמידה, כאשר בין הקטעים דיברתי קצת על הייחוד שלו בנוף המוסיקלי בארץ. הקהל מאד נהנה, זכה להכיר מקרוב את האנסמבל ואותי, קיבל יין ונשנושים לפני הקונצרט, קפה וקינוחים ליד הבריכה אחרי הקונצרט, ולשמחתנו הרבה – גם תרם סכומי כסף נאים למען פעילותו של האנסמבל.

 

FB_IMG_1445069738308

 

חוזרים ל"ישרא וישמע" של חיים פרמונט

 

יצירתו הנפלאה של חיים פרמונט "ישרא וישמא", איתה הופענו כבר 5 פעמים, תזכה לביצוע נוסף שלנו בקונצרט לציון 20 שנה לרצח רבין, ב4 בנובמבר באולם הקונסרבטוריון הישראלי תל-אביב. בשבוע הבא אקיים חזרה עם מקהלות מורן לקראת הביצוע המחודש, ובשבוע שלאחר מכן תצטרף התזמורת. מצפה לזה (שוב) בהרבה התרגשות

 

ישרא וישמע למייל-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *