הפרוייקט החינוכי של האנסמבל בקונסרבטוריון באר שבע יצא לדרך אתמול בחזרה ראשונה של הנגנים הצעירים (מאד) עם נגני האנסמבל ואיתי. חוויות מבירת הנגב.

Yaki

יעקב (יקי) ראובן, מנהל קונסרבטוריון באר שבע.

 

האנסמבל החל אתמול פרוייקט חינוכי בקונסרבטוריון באר שבע, פרוייקט שבסיומו יתקיים קונצרט משותף בו ינגנו נגני האנסמבל ביחד עם נגני תזמורת הקונסרבטוריון. במשך מספר מפגשים בחודש הקרוב יגיעו נגנים מהאנסמבל ביחד איתי לקונסרבטוריון באר שבע, ידריכו את נגני התזמורת הצעירה, יובילו אותם בחזרות התזמורת ויעבדו איתם בחזרות קבוצתיות.

המפגש הראשון התקיים כאמור אתמול, בחזרה תזמורתית ראשונה איתי ובהובלת נגנים מהאנסמבל. הילדים בתזמורת בבאר-שבע צעירים מאד – בני 10-13 בלבד, אך מנגנים ברמה גבוהה. מנצחם הקבוע הוא יורם יונגרמן, שנכח אף הוא בחזרה ובחלקה הוביל את קבוצת הויולות. היצירה עליה אנחנו עובדים היא רביעיית מיתרים מוקדמת של מוצרט (ק.157), המבוצעת בתזמורת מיתרים. מיקדתי את החזרה איתם בנושאים מרכזיים בנגינה תזמורתית, וכיוונתי אותם אל המטרה באמצעות שאלות ששאלתי אותם. כשרציתי להדגיש את נושא הבלאנס שאלתי אותם – לאיזה כלי צריך להקשיב? מי מנגן את המנגינה? כשרציתי לשמור על קצב קבוע שאלתי אותם אם הנטייה שלהם היא לרוץ או להאט (לרוב הנטייה היא לרוץ, כמובן). כשרציתי לחדד את התקשורת שלהם איתי ניצחתי על תיבה אחת או שתיים בכמה צורות שונות כדי שיתרגלו לניצוח שלי ויגיבו. את הנושא של נגינה בקבוצה והשתלבות עם המוביל הדגשתי באמצעות הדגמות "טובות" ו"לא טובות". אני עצמי ניגנתי ביחד עם כל אחד מהמובילים (מנגני האנסמבל), פעם אחת כפי שצריך (תוך הקשבה לנגינתו והשתלבות בצליל שלו) ופעם אחת כפי שלא צריך (בנגינה חזקה יותר מהמוביל, ללא הקשבה ובקצב אינדיבידואלי). הנגנים הצעירים היו מאד קשובים ושיתפו פעולה בצורה יוצאת מהכלל, ענו יפה על שאלותי והגיבו היטב לניצוח שלי. הספקנו לעבוד לעומק על הפרק הראשון, וגם קראנו את הפרק האחרון פעם אחת בסיום החזרה.

הפרוייקט הזה הוא פרוייקט חינוכי וחשוב מאד, במיוחד לקונסרבטוריון כמו באר-שבע, שאינו במרכז הארץ. הנגנים הצעירים למעשה כמעט אינם זוכים לפגוש מקרוב נגנים ומנצח בעבודה מהסוג הזה, וזוהי חוויה ייחודית ויוצאת דופן עבורם. ניכר היה שהם מאד מעריכים את הביקור שלנו ומנסים ללמוד ולספוג כמה שאפשר. הפרוייקט יימשך בשבועות הקרובים ושיאו יהיה בקונצרט המשותף שיתקיים ב21.1.2015 בקונסרבטוריון באר שבע. את הפרוייקט יזם מנהל הקונסרבטוריון של באר-שבע, יעקב (יקי) ראובן, ועבורו הוא השיג את המימון שמאפשר את קיומו.

פרוייקט דומה עשינו לפני מספר שנים עם התזמורת של קונסרבטוריון גבעתיים. הפרוייקט ההוא הסתיים בנגינה משותפת של הסימפוניה מס' 44 במי מינור של היידן. הנה הביצוע מהקונצרט.

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=gJeN7Z8Ei6s]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *