אחרי שפתחנו את העונה בשני קונצרטים מיוחדים – קונצרט לילדים וקונצרט מרגש מאד במסגרת חג המוסיקה הישראלית – בשבוע הבא מתחיל "הדבר האמיתי", סדרת הקונצרטים למנויים. בקונצרטי הפתיחה – ברהמס, שוסטקוביץ' ומרק לברי. העונה ה-15 יוצאת לדרך

 

IMG_7022

 

הגענו כבר לעונת הקונצרטים ה-15 של אנסמבל סולני תל-אביב. מדהים. נגנים שניגנו אצלי בעבר בתזמורת של קונסרבטוריון גבעתיים ובתזמורות מתא"ן כשהיו בני 10 ו11 מצטרפים בחודשים האחרונים לאנסמבל, כשהם כבר נגנים בשלים, מנוסים, ברמה גבוהה של נגינה, וגם עם היכרות רבת שנים של סגנון העבודה שלי ושל הדרישות המקצועיות שלי. והם בשנות ה-20 לחייהם, בדיוק כפי שהיו נגני האנסמבל הותיקים בתחילת דרכו של האנסמבל. נוצר שילוב יפה ומרגש בין הנגנים הותיקים לחדשים, שילוב שיוצר מתח בריא ועבודה טובה ויעילה.

התכנית של פתיחת העונה היא תכנית קשה מאד, ובמרכזה – חמישיית המיתרים בסול מז'ור אופ. 111 של ברהמס, בעיבוד שלי לתזמורת כלי קשת. ביצענו בעבר כמה וכמה עיבודים שלי מיצירות קאמריות לתזמורת מיתרים, בהן הרביעייה אופ' 135 של בטהובן וחמישיית המיתרים בדו מינור של מוצרט. המיוחד בעיבודים האלה הוא השילוב בין האינטימיות של ההרכב הקאמרי לבין העוצמה התזמורתית במקומות העוצמתיים. אני מרבה לשלב בעיבוד קטעי סולו, כלומר רגעים שבהם במקום תזמורת שלמה מנגנים רק הנגנים הראשונים בכל קבוצה וכך נוצר ההרכב הקאמרי המקורי. גם השימוש בקונטרבס נועד להעצים את המקומות העוצמתיים, ולכן הקונטרבס לא מנגן כל הזמן אלא רק במקומות שהצטרפותו מוסיפה לעוצמה ומתאימה למוסיקה. כמובן שהעבודה על יצירה כמו חמישיית המיתרים של ברהמס היא מאתגרת מאד. אם בחמישייה המקורית, הנגינה של כל אחד מחמשת התפקידים לבד היא קשה מאד, הרי שלנגן כל תפקיד ביחד עם עוד כמה נגנים בקבוצה ובהתאמה מושלמת מבחינת האינטונציה והפקת הצליל זוהי משימה קשה שבעתיים. יהיה מעניין מאד ואני בטוח שגם מהנה מאד בחזרות.

עוד בתכנית – הקונצ'רטו לפסנתר של שוסטקוביץ' עם הסולן בשארה הרוני בפסנתר ואיתו יובל שפירא בחצוצרה. לקראת הביצוע של הקונצ'רטו של שוסטקוביץ' בקונצרטים של האנסמבל, אקדיש את מפגש פתיחת העונה בסדרת המפגשים המוסיקליים שלי בהיכל התרבות באור עקיבא לקונצ'רטו הזה ואארח לרסיטל קצר ולשיחה את הפסנתרן בשארה הרוני. המפגש, והקונצרטים של האנסמבל לפתיחת העונה הם על שמה של אסתר בלשה ז"ל. בשארה הרוני עצמו החל את דרכו בלימודי פסנתר אצל אסתר בלשה, ובמפגש הוא ישוחח עם הקהל בין היתר עליה ועל הלימודים אצלה.

היצירה הישראלית בתכנית תהיה הסויטה היהודית של מרק לברי, אותה הוא כתב בשנת 1929, עוד כשהיה בגרמניה. זוהי יצירה קצת שונה מיצירותיו ה"טיפוסיות" של לברי, והוא מרבה להשתמש בה במוטיבים מהמוסיקה היהודית.

מועדי הקונצרטים:

חיפה, אודיטוריום רפפורט: מוצ"ש 10.10.2015 בשעה 20:30

תל אביב, הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה יום א' 11.10.2015 בשעה 20:30

כפר שמריהו, אולם וייל: יום ב' 12.10.2015 בשעה 20:30

המפגש עם הפסנתרן בשארה הרוני לקראת הקונצרטים יתקיים בהיכל התרבות אור עקיבא ביום ד' 7.10.2015 בשעה 18:00

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *