הסויטה הקונצרטנטית לכינור כלייזמר, כינור קלאסי ותזמורת, של המלחין הישראלי מנחם ויזנברג, מפגישה שתי מסורות מוסיקאליות, אשר את שתיהן מייצג הכינור: מוסיקת הכלייזמר העממית, והמוסיקה האמנותית המערבית. את היצירה המעניינית הזו נבצע בעוד שבועיים בקונצרטים למנויים של האנסמבל

Menachem Profile pic 2

מנחם ויזנברג

"היצירה נכתבה ביוזמתה של כנרת הכליזמר סופי סולומון, והיא מוקדשת לאבי המנוח דניאל, שהיה מוסיקאי מחונן וכלייזמר נפלא שנגן על כינור, קלרינט וסקסופון", אומר המלחין מנחם ויזנברג על יצירתו – סויטה קונצרטנטית לכנר קלאסי, כנר כלייזמר ותזמורת. "אין זו הפעם הראשונה שאני נמשך למפגש תרבויות מוסיקאליות שונות ויעידו על כך בין השאר יצירותי לעוד. אני מוצא בהתמודדות זו אתגר אמנותי ואנושי מרתק ואני מאמין בדו קיום מפרה בין מסורות.

היצירה הנוכחית מפגישה בין שתי מסורות מוסיקאליות: זו של מוסיקת הכלייזמר העממית, שאפיינה את יהודי מזרח אירופה, וזו של המוסיקה המערבית האמנותית שהתפתחה במידה רבה הודות למלחינים גאונים ולמבצעים וירטואוזים. הכלי שבחרתי, כמייצג של שתי מסורות אלו, הוא הכינור, שביטא אולי יותר מכל כלי אחר את הנפש היהודית הן בעיירה והן על בימות הקונצרטים.

כתיבת יצירה כזו מהווה עבורי דרך להתחבר לשכבות עמוקות וקדומות של זיכרונותיי כילד רך בשנים. מגיל צעיר ביותר נחשפתי על ידי אבי לרב סגנוניות. שמעתי מסביבי, בין השאר, את המנגינות הכלייזמריות היפהפיות, הכובשות והנובעות מהמיית הנפש עליהן התאמן, והן נטמעו עמוק בתת מודע שלי.

היצירה, המנוגנת ברצף אחד, זורמת ממצב רוח אחד למשנהו בניסיון לשקף מצבים נפשיים משתנים. השתמשתי במספר מנגינות כליזמריות מקסימות שברובן נוגנו כמוסיקה לריקודים בחתונות יהודיות. מכאן בא השימוש במלה סוויטה. במקביל אפשרתי לשני הסולנים להדגיש את יכולת ההבעה שלהם ושליטתם הווירטואוזית בכלי, דבר שמרמז למלה קונצ'רטו בכותרת היצירה.

אני מאד שמח שנתנה לי ההזדמנות לבטא את אהבתי הגדולה למוסיקת הכלייזמר ולהשתמש בניסיוני הרב ובידע שלי כמלחין בכדי ליצור יצירה זו שמבטאת במידה רבה את מהותי הפנימית כיהודי וכאדם."

בעוד כשבועיים נבצע את היצירה הזו בקונצרטים של האנסמבל. הסולנים בביצוע יהיו הכנרים זוהר לרנר (כינור קלאסי) ודניאל הופמן (כינור כלייזמר).

download

כנר הכלייזמר דניאל הופמן

בעבר ביצענו באנסמבל מספר יצירות של מנחם ויזנברג, אחת מהן היתה ה"לה פוליה" לחליל, אבוב, בסון, קרן יער ומיתרים. הנה הביצוע של הפרק הראשון, משנת 2006, עם הסולנים ענת טיברגר (חליל), תמר ענבר (אבוב), מור בירון (בסון) ואלון ראובן (קרן יער). תהנו

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=eGSXxc3nZ30]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *