על הקונצרט המרגש בחג המוסיקה הישראלית מול אולם מלא בחיפה. היצירה "מוות ולידה" של נעם סיון, שעמדה במרכז התכנית, זכתה (שוב) לתשואות ולתגובות נלהבות. ערב בלתי נשכח.

 

IMG_7517

 

ביצירה "מוות ולידה" של נעם סיון הושקעה כמות עבודה אינסופית. תחילה ע"י המלחין עצמו שלשם הלחנתה אסף וערך טקסטים רבים בעברית ובערבית (בסיוע של אינאס מסאלחה) הקשורים בנושאים האלה. אחר כך כל העבודה על הלחנת הטקסטים האלה, שדרשה היכרות טובה עם השפה הערבית ואופן ה"התנגנות" של כל מילה מהטקסטים בערבית – גם כאן אינאס סייעה מאד, כשעבדה ביחד עם נעם סיון והקליטה כל מילה וכל משפט על מנת לסייע לו לקבל רעיונות כיצד להלחין את הטקסט כך שיישמע נכון מבחינת ההדגשות של השפה. אינאס גם כתבה בעצמה קטע מרגש מאד, בעברית דווקא, בעקבות פטירתה של חברה קרובה שלה. לאחר שהטקסטים ועריכתם הושלמו, וכל מעשה ההלחנה הושלם והגענו לפרטיטורה גדולה וארוכה, הגיע שלב הלמידה של היצירה. לפני כשנה, לקראת ביצועי הבכורה של היצירה, זו היתה משימה מורכבת מאד עבור כולם – המקהלה, שהיתה צריכה ללמוד את הגיית הטקסטים הערביים בצורה מדוייקת (גם כאן זה היה בסיוע של אינאס מסאלחה), הסולניות, שתפקידיהן היו קשים ותובעניים גם מבחינה ריתמית וגם מלודית, התזמורת, ואני – כולנו עבדנו קשה מאד כדי להביא את היצירה הנפלאה הזו לעולם. ההרגשה היתה, לאחר ביצועי הבכורה, שאנחנו צריכים לבצע את היצירה הזו שוב – גם בגלל שזו יצירה נהדרת, יפה ומרגשת, שראוי ונכון לבצע אותה שוב ולהביאה לקהלים נוספים, וגם בגלל שביצועי הבכורה היו טובים אך לא הגיעו לרמה של חופש ושחרור בביצוע כפי שהיינו רוצים.

 

IMG_7438

 

אז לקראת הביצוע המחודש של "מוות ולידה" שלשום בחיפה התכנסנו שוב כולנו לעבודה אינטנסיבית מאד על היצירה. אני עבדתי בנפרד עם המקהלה, נעם עבד בנפרד עם כל אחת מהסולניות (עינת ארונשטיין ואינאס מסאלחה) ועם שתיהן יחד, בהמשך עבדתי עם התזמורת לבד ולבסוף עם כולם ביחד. נגני האנסמבל התפצלו לסקציות כדי ללטש מקומות קשים בחזרות קבוצתיות. בסופו של דבר הגענו לערב הקונצרט לאחר שעות רבות של השקעה ביצירה הנפלאה הזו. ההתרגשות היתה גדולה עבור כולנו.

 

IMG_7445

 

האולם בחיפה היה מלא. בין הנוכחים היו גם צעירים רבים – תלמידים ובוגרים של ביה"ס התיכון לאמנויות בחיפה (לשעבר ויצ"ו), וכן מלחינים ואנשי מוסיקה. בסך הכל היתה אוירה חגיגית מאד, לקונצרט שכולו יצירות של מלחינים ישראליים. פתחנו את הקונצרט ביצירה "אקטואלי" של נעמה תמיר, ואחריה "מרחבים" לפסנתר ותזמורת של איל אדלר. ואז הגיע החלק המרכזי בקונצרט – "מוות ולידה" של נעם סיון.

 

IMG_7483

 

שוב עלינו לבמה ארבעתנו ביחד – אינאס, עינת, נעם ואני – לביצוע היצירה הנהדרת הזו. היה כיף לבצע שוב את היצירה.

 

IMG_7530

 

הביצוע היה טוב מאד, ובמהלכו היו כמה רגעים נפלאים ממש (השיר "כל הלילה בכיתי" של זלדה בביצוע של עינת זכור לי במיוחד,  אבל היו עוד כמה רגעים קסומים). היצירה כולה עברה לי מאד מהר על הבמה, למרות שהיא נמשכה 40 דקות. איכשהו כשהיא הסתיימה הרגשתי שזה היה קצר מדי. ושוב היתה תחושה שהפרוייקט היה קצר מדי ושהיצירה צריכה להיות מבוצעת שוב באולמות נוספים. כנראה שזה דינה של היצירה הנהדרת הזו, ועד שלא נגיע לעשרה ביצועים לפחות, לא נהיה מסופקים…

 

IMG_7524

 

הקהל הגיב בהתלהבות, ובינתיים קיבלתי ואני ממשיך לקבל תגובות נלהבות רבות בכתב, בסמסים, בהודעות בפייסבוק ובווטסאפ, כולם משבחים ומהללים את היצירה ואת הביצוע.

 

 

הנה מבחר מתוכן:

"יופי של קונצרט, בחג המוזיקה בחיפה. היצירה מוות ולידה ראויה לכל במה בעולם. שנה טובה ובהצלחה"

"הקונצרט כבר נגמר. הוא היה כל כך מקסים, חוויה שקשה לתאר במילים. מקצועי ברמות הכי גבוהות"

"הייתם גדולים מהחיים. השותפות שלך ואתה עשיתם אירוע שלא יישכח במהרה. כל הכבוד לכם."

"קונצרט נפלא ומרגש ברבדים רבים"

 

 

ועכשיו – להכנות לפתיחת עונת הקונצרטים למנויים, ממש אוטוטו. על כך ארחיב בפוסט הבא.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 thoughts on “אוירה חגיגית והתרגשות

  1. מצויין. פשוט מצויין ומרגש. מעל לכל ביקורת !
    יישר כוח לכל השותפים להישג גדול זה !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *